V prometni nesreči udeleženim sopotnikom, pešcem in kolesarjem praviloma vedno pripada določena odškodnina, saj je podan temelj odgovornosti v obveznem zavarovanju povzročiteljeve zavarovalnice. To zavarovanje je zakonsko obvezno in ga mora imeti vsako vozilo v prometu.
Nekriv voznik je upravičen do odškodnine od drugega udeleženca nezgode – povzročitelja oziroma njegove zavarovalnice. Če voznik ne more dobiti odškodnine od druge fizične ali pravne osebe, in je sam odgovoren za nastalo škodo, se lahko poplača AO-plus zavarovanja pri čemer je pogoj za izplačilo, da zavarovalni pogoji ne izključujejo izplačila zavarovalnine.
Vprašanja in odgovori
Kaj lahko storimo, če je poravnava z zavarovalnico neuspešna?
Za sodni postopek se odločimo, ko štejemo, da je ponudba finančno prenizka ali zavarovalnica zavrača izplačilo. Takrat v postopek vključimo tudi strokovnjake izmed odvetnikov, ki vas zastopajo pred sodiščem.
Ali mi lahko uredite odškodnino, če sem imel prometno nesrečo v tujini?
Če je za prometno nesrečo kriv tujec in ste vi udeleženi v nesreči, kjer je prišlo do poškodb lahko pridobite odškodnino. Za prometne nesreče s tujcem je dobro poklicati policijo ali obvestiti klicni center 112, da se naredi zapisnik, ker ne bo zapletov pri popravilu...
V čem se vaše podjetje razlikuje od odvetnikov, ki zahtevajo odškodnino?
Naše podjetje vam po potrebi svetuje in izbere najboljšega odvetnika za konkretni primer. Skupaj vam tako nudimo najboljše možnosti, da se vam dodeli pravična odškodnina.
Ali mi mora zavarovalnica povrniti stroške, ki sem jih imel z zdravljenjem?
Da, zavarovalnica mora povrniti nujne stroške zdravljenja, stroške nakupa medicinskih pripomočkov, stroške tuje nege in pomoči, stroške nakupa zdravil, stroške prevozov k zdravniku, na terapije, v zdravilišče.
Ali mi pripada odškodnina zaradi izgube dohodka?
Zaradi poškodb v prometni nesreči nisem mogel delati. Ali mi pripada odškodnina zaradi izgube dohodka? Da, oškodovancu pripada odškodnina za izgubljeni zaslužek. Vzpostaviti je treba takšno finančno stanje, kakršno bi bilo, če do nesreče ne bi prišlo. Povrniti je...
Koliko časa traja, da dobim odškodnino?
Izvensodno se zadeve večinoma rešijo v nekaj mesecih. Na sodišču postopki lahko trajajo nekaj let, vendar so ob dolgotrajnem sojenju zneski bistveno višji, saj je oškodovanec upravičen tudi do zakonskih zamudnih obresti.
Kdo odgovarja za nezgodo pri delu?
Običajno se odškodnina zahteva od zavarovalnice delodajalca, če ima sklenjeno zavarovanje odgovornosti iz dejavnosti. Če delodajalec ali zavarovalnica nočeta plačati odškodnine, se odškodnina zahteva preko sodišča.
Od koga lahko zahtevam odškodnino za prometno nesrečo?
Odškodnino je sicer mogoče zahtevati neposredno od povzročitelja, vendar pa to običajno ni smiselno, saj jo je veliko bolj učinkovito uveljavljati od povzročiteljeve zavarovalnice. Če je škodo povzročilo neznano ali nezavarovano vozilo, se odškodnina za telesne...
Kakšne višine odškodnin lahko pričakujem?
Na višino odškodnine vplivajo številne okoliščine, predvsem dolžina in zahtevnost zdravljenja, stopnja in trajanje telesnih bolečin, nevšečnosti zdravljenja, morebitne posledice oziroma njihovo omejevanje oškodovanca v vsakdanjem življenju. Naši strokovnjaki vam bodo...